Začněme tím, že si ve stručnosti připomeneme co je vlastně Belize. Pro většinu evropanů zemi téměř neznámou najdeme na karibském pobřeží střední Ameriky. Na pevnině sousedí s Mexikem a Guatemalou, rozlohou 23 000 km2 odpovídá zhruba Moravě, málo početnou populací 315 000 obyvatel pak přibližně Ostravě.
Původně země Májů, po objevení Ameriky pod španělským vlivem, od roku 1854 britskou kolonií nazývanou Britský Honduras. Nezávislost na Velké Británii získala v roce 1981, stala se parlamentní demokracií a členem Britského společenství – Commonwealthu.
Belize
V roce 2004 se do Belize přistěhoval manželský pár amerických biologů Cherie a Vince Rose se záměrem vybudovat v zemi neziskovou privátní přírodní rezervaci zaměřenou na ochranu, polodivoký chov a studium dvou místních zástupců pravých krokodýlů. Krokodýla moreletova Crocodylus moreletii, ale zejména v současnosti vzácného a ohroženého krokodýla amerického Crocodylus acutus.
Krokodýl americký
To se jim vskutku podařilo. V jižní části země, asi kilometr od Karibského moře, v blízkosti městečka Punta Gorda, na pozemku o rozloze 14 hektarů svůj záměr realizovali. Zařízení nazvali ACES American Crocodile Education Sanctuary. Od úřadů získali povolení shromažďovat zraněné krokodýly, případně jedince, kteří byli a jsou na řadě míst Belize místními obyvateli coby „divoká“ atrakce pro turisty, nelegálně, zpravidla zcela nevhodnou stravou, krmeni.
Postupně bylo vybudováno několik prostorných nádrží a začalo se dařit krokodýly rozmnožovat. Pro návštěvníky bylo vystavěno několik dřevěných chatek, k dispozici měli i dvě motorové loďky k vyjížďkám po místní řece. V Belize najdeme nejen krokodýly, ale i opice a nespočet ptačích druhů. Nového zařízení využívali jak místní i zahraniční studenti biologie, kteří měli pod odborným vedením Cherie a Vince unikátní možnost vyzkoušet si práci s krokodýly tak i wildlife fotografové a laičtí milovníci přírody.
Punta Gorda
Jedno staré české přísloví praví, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. V případě Belize zřejmě i po krokodýlech, hory bychom v této spíše nížinné zemi hledali marně. Začalo to 7. srpna 2010, kdy se z vesnice obývané indiány – Máji, situované poblíž ACES, ztratili dva sourozenci ve věku 9 a 11 let. Samozřejmě proběhla rozsáhlá pátrací akce v širokém okolí, leč bezvýsledně. Jak už tomu v zoufalých situacích bývá, tonoucí se i stébla chytá a tak se vesničané s žádostí o objasnění neštěstí obrátili na místníhošamana. Ten jim sdělil, že zmizení dětí mají na svědomí oba místní Američané, kteří obě děti předhodili jako potravu svým 17 krokodýlům. I ve 21. století požívají šamani mezi indiány důvěry, i když ti už dávno do svých životních zvyklostí promítli nemalou část civilizačních standardů. Nad absurdností šamanova sdělení se ovšem nikdo z vesničanů nepozastavil. 30. srpna 2010, kdy byli Cherie a Vince pracovně na druhém konci Belize, vtrhli vesničané do ACES, puškami a mačetami zabili čtyři krokodýly moreletovi a dva krokodýly americké. Následně budovy v areálu do základů vypálili. Pokud by Cherie a Vince byli doma, pravděpodobně by byli zabiti. Místní policie pro ochranu ACES nic nepodnikla.
Manželé tak během několika minut přišli o všechno. Jak stresující prožitek to pro ně po letech budování musel být, asi netřeba dodávat. Navzdory neutěšené situaci chtějí ale v Belize setrvat, vystavět ACES na jiném místě a ve své činnosti pokračovat. Věřme, že budou ve své snaze úspěšní.
Internetové stránky jsou v provozu a tak je i nadále možné na adrese www.americancrocodilesanctuary.org shlédnout něco z historie ACES, podívat se na dosavadní projekty, pustit si videa a snad i sledovat informace o budování nového areálu.
Text a foto: Libor Kopečný