To, že jsou krokodýli výjimeční tvorové, doslova živoucí fosílie schopné odolávat nejrůznějším evolučním změnám prostředí, není třeba na tomto místě nijak zvlášť zdůrazňovat. Nejsou to jen změny prostředí, které krokodýlům usilují o bytí. Při svém způsobu života se opakovaně setkávají s útoky nebezpečných infekcí, ale téměř nikdy se u nich infekce nerozvine. Zásluhu na tom má jejich mimořádně silný a účinný imunitní systém. Tento úkaz nemohl zůstat bez povšimnutí a nelze se divit, že krokodýlí imunitní systém se stal předmětem seriózního výzkumu.
Prvním výsledkem zkoumání z konce 90.let dvacátého století bylo zjištění, že některé bílkoviny krevního séra krokodýlů jsou schopné zabíjet bakterie normálně odolávající i penicilinu, jako např. zlatý stafylokok. Testovalo se i použití séra krokodýlů proti virům HIV. Potvrdilo se, že krokodýlí imunitní systém je několikanásobněúčinnější než lidská imunita a hlavně, že pracuje poněkud jiným způsobem něž lidský imunitní systém. Zjednodušeně řečeno, zatímco imunitní systém krokodýlů okamžitě napadá bakterie jakmile se dostanou do těla, je reakce našeho imunitního systému značně váhavější.
Další výsledek studia imunitního systému krokodýlů se dostavil v roce 2000. Tehdy se americkým vědcům podařilo izolovat z krve severoamerických aligátorů peptid (organická sloučenina vzniklá spojením několika aminokyselin) „Crocodilin“ s výraznými antibakteriální vlastnostmi. Následující vědecké práce již jen potvrdily antibakteriální a antivirovou aktivitu krevního séra krokodýlů. Z krve krokodýlů siamských byl izolován peptid pojmenovaný Crocosin IV, který úspěšně ničí bakterie Salmonella typhi a Staphylococus aureus.
Když k těmto nevšedním vlastnostem krokodýlího séra přičteme ještě ojedinělou stavbu červeného krevního barviva (hemoglobinu) krokodýlů, které se daleko lépe vypořádá s vazbou a přenosem kyslíku, než to dovede jinak velmi podobný hemoglobin savců, nemůžeme se divit, že krev krokodýlů přilákala producenty potravinových doplňků.
Podle dostupných informací se v loňském roce (2009) objevily na trhu dva výrobky, nabízející sušenou krokodýlí krev v kapslích jako téměřvše léčivý potravinový doplněk. Jeden, pod názvem Modaplas vyrábí thajská firma Sriracha Moda Co., Ltd. z krve siamských krokodýlů z farem a druhý, pojmenovaný Vani Thai, rovněž vyráběný a distribuovaný thajskou firmou (S Co-op Co., Ltd.). V druhém případě firma konkrétní druh krokodýlů od kterých krev získává neuvádí. Cena preparátů je srovnatelná, jedna kapsle obsahující 250 mg sušené krve stojí 1 americký dolar. Doporučená denní dávka je 1 až 2 kapsle denně. Vzhledem ke shodné výchozí surovině je složení obou preparátů velmi podobné. Největší zastoupení mají bílkoviny (83 až 86 %). Z prvků je nejvýznamněji zastoupenoželezo (147 resp. 164 mg na 100 g preparátu), následováno dalšími prvky – vápník, sodík, hořčík, fosfor. Z vitamínů je nejvíce zastoupen vitamin A (10 mg/100 g). Výrobci uvádí i přítomnost vitaminu C a vitaminů skupiny B.
Mimořádně široké je spektrum neduhů na které je výhodné aplikovat dvou až tříměsíční kůru. Na prvním místě je uváděno celkové zlepšení zdraví a zvýšení sexuální touhy. Příznivý vliv na červené krvinky pomáhá po ztrátách krve např. při zranění nebo menstruaci. Zvyšuje množství krevních destiček a pomáhá tak hojení ran. S úspěchem lze preparáty použít u pacientů s poruchou imunity, kteří v důsledku toho trpí alergiemi, nachlazením nebo jsou HIV pozitivní. Výrobek stimuluje tvorbu inzulinu a pomáhá tak nemocným cukrovkou. Pozitivní vliv na krvetvorbu příznivě působí na pacienty uzdravující se po prodělané léčbě zhoubných nádorů.
Zatím co potravinové doplňky z krokodýlí krve jsou na trhu novinkou je„krokodýlí olej“, další produkt pocházející z krokodýlů, již tradiční lék. Tekutý tuk z krokodýlů je po generace používán domorodci v Jižní Africe a na Borneu k léčbě kožních problémů. Využíván byl i ve starém Egyptě. V dnešní době je na trhu nabízen krokodýlí olej od různých výrobců především z Asie a Afriky. Cena čistého oleje je asi 0,70 amerického dolaru za 1 ml. Zdrojem oleje jsou opět krokodýli z farem. Uvádí se, že z jednoho krokodýla zabitého na farmě pro kůži, lze získat asi 800 gramů tuku, ze kterého je dále vyráběn krokodýlí olej. Olej je při vnějším použití určen především k léčbě kožních ekzémů a kožních projevů lupénky. Dále ho lze užít při nejrůznějších kožních problémech, jako je blednutí kůže, odřeniny, spáleniny, řezné rány, zarudnutí kůže z různých důvodů, léčbě různých pupínků např. po poštípání hmyzem, k léčbě akné, hojení jizev. Olej lze použít též jako masážní nebo repelentní. Používá se jako přísada do některých léčebných mastí. Lze jej užívat i vnitřně především při bolestech žaludku nebo při nadýmání.
Tím výčet preparátů, které pochází z těl krokodýlů a pomáhají lidskému zdraví, zatím končí. Výzkum krokodýlů však pokračuje. Překvapí nás ještě něčím krokodýli?
Text: Pavel Moucha