O masovém hynutí gaviálů indických (Gavialis gangeticus) na řece Chambal v Indii, v místech s největší žijící populací kriticky ohroženého druhu, byla již na těchto stránkách zmínka (viz. příspěvky „Skupina gaviálů indických v pražské zoo“ a „Zamyšlení (nejen) nad gaviály“). Na konci minulého a začátku letošního roku zde uhynulo více jak 100 gaviálů. Většina zvířat uhynula ve 40 km dlouhém úseku dolního toku řeky Chambal ve stejnojmenné rezervaci. Začalo se mluvit o krizi gaviálů a ta pochopitelně nenechala milovníky krokodýlů v klidu.
Z popudu CSG (Crocodile Specialist Group) při IUCN se do Indie vypravil mezinárodní tým čtyř veterinářů, kteří spolu s odborníky s Indie měli za úkol odhalit příčiny úhynů. Tým se z různých úhlů pohledu podrobně problému věnoval celý měsíc, od poloviny ledna do poloviny února 2008. Mimo jiné byly provedeny pitvy 6 uhynulých zvířat, bylo vyšetřeni 3, za tím účelem odchycení gaviálové a krev byla odebrána i 50 gaviálů ze zajetí. Výsledky jejich práce nepotvrdily prvotní závěry indických odborníků z konce roku 2007, kteří se domnívali, že příčinnou úhynu je ztukovatění orgánů a cirhóza jater. Rovněž nebylo potvrzeno, že by prvotní příčinou úhynů byla nějaká infekce. V úvahu nepřicházela ani otrava těžkými kovy i když u některých uhynulých zvířat bylo v orgánech zjištěno olovo a kadmium, hladiny byly nízké a tudíž nemohly být letální. Mimo různých dalších a pro život gaviálů nepodstatných nálezů (parazitózy), se ukázalo, že pitvaná zvířata, až na jedno mládě, trpěla kloubní nebo orgánovou dnou a měla postižené ledviny z důvodu působení neznámého toxinu. Na druhou stranu byla všechna zvířata v dobré výživné kondici. Při hledání příčin intoxikace byla vyslovena následující domněnka.
Řeka Chambal se vlévá do větší a především silně znečištěné řeky Yamuna, na které gaviálové již nežijí i když se sem občas mladí jedinci dostávají při monzunech s velkou vodou. Při vzestupu hladiny vody v řece Yamuna, ke kterému dochází při monzunových deštích každoročně, se znečištěná voda z řeky Yamuna dostává proti toku řeky Chambal a zasahuje tak populaci gaviálů na dolním toku řeky Chambal. Opačné proudění vody v řece Chambal je natolik silné, že domorodci popsali případ kdy jim voda vzala loďku a unesla ji zhruba o 3 kilometry proti proudu řeky do další vesnice. Voda s sebou unáší do řeky Chambal i nejrůznější materiál a to včetně ryb žijících v původní znečištěné vodě. Předpokládá se, že tímto způsobem se gaviálové setkali s pro ně fatálním toxinem. Která látka však gaviály zahubila a kdo je jejím šiřitelem je zatím předmětem dalšího bádání. Na zodpovězení zůstávají i další otázky, např. proč hynou jen krokodýli a ne další živočichové (ptáci, želvy nebo sladkovodní delfínovci) žijící na stejné lokalitě a mající podobnou skladbu potravy. Vzorky odebrané týmem odborníků jsou postupně podrobněji zkoumány a očekává se, že výsledky odhalí příčinu úhynů a následná opatření zabezpečí, že se podobná krize gaviálů již nebude opakovat.
Zpracováno dle Gharial Mortality Event in Chambal National Sanctuary 2007/2008, Report of Field Investigations.
Text: Pavel Moucha