Nikdo jistě nepochybuje o tom, že krokodýli jsou dlouhověká zvířata. To je všeobecně známo. Zvlášť to platí u velkých druhů jako je krokodýl nilský nebo krokodýl mořský. V zoologických zahradách nebo krokodýlích farmách se u velkých jedinců občas setkáváme s údajem o jejich věku. O úhynu nějakého krokodýlího kmeta informuje i tisk. Věk těchto „rekordmanů“ běžně přesahuje 100 let.
Asi nejvyššího věku se takto „dožil“ krokodýl Johnsonův jménem Mr. Freshie ve známé Australia ZOO . V roce 1970 ho v přírodě odchytil Steve Irwin se svým otcem; krokodýl v zoo uhynul 23. března 2010 a mělo mu být 140 let! Další rekordman, jménem Kolja, druh není znám, uhynul ve věku 110 až 115 let v roce 1995 v ruské ZOO Jekatěrinburg. I v současnosti největší žijící krokodýl v zajetí, krokodýl mořský Cassius, který žije v zvířecím parku Marineland Melanesia v Austrálii je údajně stár 100 let (byl odchycen v přírodě v roce 1987). Všechny uvedené příklady jsou založeny z větší míry na odhadu. Můžeme jim věřit, ale spíše je nutné zůstat na zemi a poohlédnout se po serióznějších informacích.
Informace o dlouhověkosti zvířat chovaných v zajetí celá léta (od roku 1978) shromažďoval Richard Weigl, ošetřovatel v ZOO Frankfurt nad Mohanem. V roce 2014 publikoval v časopise International Zoo News souhrnný článek o dlouhověkosti krokodýlů. Uvádí zde pouze seriozní a podložené údaje, které získal osobním studiem archivů zoologických zahrad a obsáhlou korespondencí s celou řadou zaměstnanců zoologických zahrad po celém světě. Odděleně se věnuje každému jednotlivému druhu případně i poddruhům. Jakého věku se krokodýli v zajetí opravdu dožívají? Hned v úvodu musím poněkud zklamat velká očekávání, ani jeden z rekordmanů zaznamenaných v práci Richarda Weigla se nedožil sta let. Pravdou je, že někteří kmeti jsou ještě stále naživu, ale do sta let jim ještě hodně chybí. V článku se uvádí, že nejstarším krokodýlem v zajetí je samec krokodýla štítnatého (Mecistops cataphractus) jménem Hakuna, který přišel do ZOO v Rotterdamu (Holandsko) v roce 1929. Přišel tam spolu se samicí Matatou do staré rotterdamské ZOO. Přežili válečné bombardování a v roce 1940 byli přestěhováni do nové ZOO. V roce 2008 byli v rámci ZOO přestěhováni do nové expozice „Krokodýlí řeka“. Samice však loni uhynula (19. července 2014). Bylo jí nejméně 85 let. V době vydání článku (2014) samec stále žil a byl považován za nejstaršího známého krokodýla v zajetí. Letos na jaře přišla smutná zpráva, 5.3.2015 samec uhynul. Nově se u této zprávy objevila informace, že oba krokodýly darovala ZOO známá zpěvačka a tanečnice Josephina Baker v roce 1930 a zvířata již byla dospělá. Jak opravdu byla zvířata stará, to se už bohužel nikdy nedozvíme.
Další krokodýl štítnatý ve vysokém věku (76 let) žije v Miami Metrozoo na Floridě. Ke stovce let má ještě blízko samec aligátora severoamerického (Alligator mississippiensis) Muja, který přišel do ZOO Bělehrad (Srbsko) v roce 1939 jako dospělý (před 76 lety). Jeho věk v roce příchodu však není znám. Podle posledních informací (únor 2015) aligátor stále žije i když mu před pár lety musela být amputována pravá přední noha. Tolik ti nejstarší krokodýli z práce Richarda Weigla.
Pozorný čtenář si jistě všiml, že zatím nebyla řeč o Martě, která slaví 85 let. Řeč být nemohla, Marta v citované práci uvedená není. A kdo vůbec je Marta? Je to samice aligátora severoamerického (Alligator mississippiensis), která dlouhé roky žije v ZOO Plock v Polsku. Celý její životní příběh mi popsal Radek Lewandowski, zoolog ze zmíněné ZOO. Marta se vylíhla v roce 1930 na krokodýlí farmě na Floridě a ve 30 letech přišla do ZOO Plock, přesně to bylo 29. září 1960. Na farmě ji pro ZOO zakoupil a do Polska dovezl pan Tadeusz Wagrowski, provozovatel lodní dopravy žijící v USA. Do Polska přicestovala na lodi „Žeromski“, která se pro Martu zastavila cestou z Argentiny do Polska. Marta ale nepřijela sama, doprovázel ji ještě samec Pedro. Samice ho ale nepřijala a Pedro musel být 18.12.1960 odvezen do ZOO Wroclaw. Stejně nepřijala i několik dalších samců v pozdějších letech, jeden z nich byl obstarán i v České republice. Pro svou agresivitu vůči jiným krokodýlům zůstává v teráriu sama. K lidem je ale přátelská a mírná. V minulosti si zahrála i ve dvou filmech. Ve filmu „Hydrozagadka“ od Andrzeje Kondriatuka kde vystupovala jako krokodýl Hermana a rovněž měla menší roli v polské komedii „Eso“ (As). ZOO Plock je na svoji Martu patřičně hrdá a každý rok pro ni pořádá oslavu narozenin. Letos slaví Marta významných 85 let! Oslava je naplánována na 22. května 2015. Kdo bude mít cestu do Plocku, může přijít Martě popřát, minimálně do stovky, hodně zdraví!
Jaká je situace v naší zemi? Myslíte, že víte, který krokodýl u nás je nejstarší?
Napište: pavel.moucha@zoodk.cz