Na světě nenajdeme mnoho míst s takovou koncentrací krokodýlů jako v severoaustralském Darwinu a jeho okolí. Ne snad že by Austrálie byla druhově tak bohatá jako třeba Venezuela (kde můžeme teoreticky potkat až 6 druhů), je domovinou pouze dvou druhů, leč právě Darwin, hlavní město Severního teritoria, nabízí obdivovatelům krokodýlů nemalé možnosti. Tou klasickou, přírodní, je návštěva blízkého Národního parku Kakadu, unikátního místa, kde na ploše 20 000 km2 žije 271 ptačích druhů, 77 druhů savců a 132 druhů plazů. Mezi nimi najdeme přirozeně i oba krokodýlí druhy, krokodýla mořského Crocodylus porosus a krokodýla australského Crocodylus jonhsonii.
O něco komerčnější ale stále přírodní atrakcí je plavba po řece Adelaide za takzvanými skákajícími krokodýly.
http://www.jumpingcrocodilecruises.com.au
Program je jednoduchý. Výletní loď vyveze návštěvníky na cca hodinový výlet po řece Adelaide, za což turista zaplatí 25 australských dolarů. V řece žijí menší i větší krokodýli mořští, kterým posádka lodě nabízí kousky masa. Ty jsou lehce upevněny na provázku uvázaném na konci několikametrové tyče. Krokodýli si pro pamlsek musí vyskočit a turisté jen žasnou, když vidí až čtyřmetrové exempláře skákat kolmo vzhůru, přičemž krokodýl vymrští až dvě třetiny své celkové délky nad hladinu. Pro skalní milovníky přírody tato atrakce zřejmě není to pravé ořechové, nicméně působivé fotografické či filmové záběry se zde nepochybně pořídit dají. A krokodýlům nijak neubližuje.
Kde naopak krokodýly nečeká nijak světlá budoucnost je jedna z největších australských krokodýlích farem poblíž Darwinu www.crocfarm.com.au
Na 70 hektarech chová 36 000 mořských krokodýlů všech velikostí na kůže a pro maso. Jako zajímavost vystavuje největšího bílého krokodýla mořského na světě. Vstupné: 10 dolarů.
Naopak Territory Wildlife Park www.territorywildlifepark.com.au, založený v roce 1992 za aktivní spoluúčasti vlády Severního teritoria se zaměřuje na výchovně vzdělávací projekty a popularizaci ochrany přírody. Návštěvníci se mohou seznámit se zástupci místní fauny, park je koncipován jako atypická zoologická zahrada. Najdeme ho asi 50km jižně od Darwinu. Vstupné: 20 dolarů.
Crocodylus Park & Zoo http://crocodyluspark.com
je zoologickou zahradou specializovanou zejména na krokodýly. Nachází se asi čtvrthodinku autem od centra Darwinu, poblíž letiště. Vedle několika krokodýlích druhů chová i řadu dalších živočichů. Hady, ještěry, kočkovité šelmy, primáty a řadu ptačích druhů. Vstupné: 27,50 dolarů.
Privátní, zoologicko-komerční zařízení Crocosauruscove www.crocosauruscove.com je zcela nové. S nákladem cca půlmiliardy korun bylo vybudováno přímo v Darwinu. Návštěvníci uvidí mořské akvárium, kolekci jedovatých australských hadů a samozřejmě i několik krokodýlích druhů. Hlavní atrakcí je takzvaná klec smrti. O co jde?
Za poplatek sto dolarů vstoupí zájemce o netradiční adrenalinový zážitek v plavkách do jakési proti žraločí klece, vyrobené z pevných, průhledných polykarbonátových desek a ta je následně spuštěna do nádrže velkého 5,1m dlouhého krokodýla mořského. Několik minut pak máte možnost pozorovat krokodýlího obra z bezprostřední blízkosti.
V principu je to podobné, jako kdybychom ho pozorovali ve velkém akváriu přes silné sklo. Ovšem právě skutečnost, že se pozorovatel nachází ve stejné vodě jako krokodýl a podvědomě se v blízkosti predátora cítí zranitelný má navodit ten správný adrenalinový prožitek. Spokojenost je zřejmě na obou stranách. „Odvážlivec“ má celoživotní zážitek a park zase nezanedbatelný dodatečný příjem.
A co na to krokodýl? Tomu je to zřejmě jedno. Už před mnoha lety si ostatně zahrál ve filmu Krokodýl Dundee, na lidi je zvyklý a pohled do vytřeštěných očí ponořeného turisty ho z jeho klidu nevyvede.
Vstupné: 28 dolarů.
Jak je z výše uvedeného přehledu patrné, severní Austrálie nabízí obdivovatelům krokodýlů celou řadu možností. Každý, kdo si udělá cestu do severoaustralských tropů, si jistě vybere to co je jeho srdci nejbližší.
Libor Kopečný