Nejdražší krokodýli na světě

Název příspěvku zní podivně že? Obvykle totiž ve spojení s krokodýly čítáváme poněkud jiná adjektiva. Největší, nejmenší, nejnebezpečnější, nejvzácnější, nejohroženější apod. K pootevření tohoto tématu mne inspirovala návštěva jednoho z velkých teraristických webů, který při brouzdání po světové síti čas od času navštívím.

Takže který krokodýl je momentálně tím nejdražším? Selský rozum říká – přece ten nejvzácnější, ohrožený vyhubením a obtížně dostupný. Určitě to bude gaviál, v přírodě jich žijí zřejmě už jen desítky. Nebo že by krokodýl orinocký? V Evropě zřejmě v současnosti žádný chován není, v dalších zemích světa mimo jeho původní domovinu v Kolumbii a Venezuele je jich chováno ani ne sto. Nebo si vsadíme na čínského aligátora? Místa jeho původního výskytu člověk spolehlivě zdevastoval, zabral pro sebe a na zbytkovém miniúzemí poblíž Šanghaje jich momentálně žije jen něco přes dvě stovky.

 

Zpátky na zem. Všechno je jinak! Byť žijeme ve světě konzumním a často podléháme dojmu že na prodej je permanentně fakticky vše, s krokodýly to tak jednoznačné není. Předně je třeba si uvědomit že nabídek na prodej krokodýlů je relativně málo. Mám na mysli nabídky živých zvířat určených pro zoologickou zahradu nebo zájmový chov, nikoliv standardní mailové oznámení obchodního oddělení thajské či jihoafrické krokodýlí farmy adresované specializované kožedělné firmě, že ve druhém čtvrtletí toho a toho roku dodají ke zpracování tolik a tolik kusů krokodýlů mořských nebo nilských obvyklé velikosti.

 

Z třiadvaceti v současnosti vědou uznávaných druhů jich běžně bývá k prodeji nabízeno jen nemnoho. Přesněji šest až sedm. Kajman brýlový Caiman crocodilus, oba druhy roduPaleosuchus, tedy kajman hladkočelý a klínohlavý, krokodýl čelnatý Osteolaemus tetraspis, dva zástupci rodu Alligator a občas i krokodýl nilský Crocodylus niloticus. Ostatní druhy jen zcela vyjímečně, některé vůbec. Všechny vyjmenované druhy bývají nabízeny (většinou se jedná o mláďata) řádově za stovky euro, vyjímečně za čtyřcifernou sumu v eurech, začínající jedničkou, případně dvojkou. I kdybych tedy vlastnil krásné, velké, velkoryse řešené chovatelské zařízení (což nevlastním) a rozhodl se pořídit si párek gaviálů nebo orinockých krokodýlů, mám zřejmě smůlu. Nikdo je nenabízí, v cenících obchodníků se zvířaty nejsou k nalezení a s překvapením zjistíme že vlastně vůbec žádnou tržní cenu nemají. Tržní cena bývá výsledkem poměru nabídky a poptávky. Zde je ovšem nabídka nulová a poptávka v důsledku dopředu předpokládané nulové nabídky vlastně také. Pozoruhodné.

 

Kde je tedy ten nejdražší krokodýl světa slibovaný již v úvodu? Je to paradoxní, ale nejdražší je totiž zároveň i ten nejlevnější. Alespoň ve Spojených státech amerických. Aligátor severoamericky Alligator mississippiensis. Párek mladých aligátorů z faremního odchovu si americký chovatel může pořídit za 130$. Anebo také za 85 000$. Ti levní jsou úplně obyčejní, ti drazí, cca dvoumetroví a 654× dražší, jsou vlastně také obyčejní aligátoři. S nepatrným rozdílem. Jsou bílí.

 

A tím se dostáváme k jádru věci. Albinismus je u krokodýlů poměrně vzácnou odchylkou, v přírodě tak nápadné mládě dlouho nepřežije leč při masovém chovu na farmách se občas albinotické mládě vyskytne a je mu coby cenné raritě přirozeně věnována ta nejlepší péče. Na největší thajské krokodýlí farmě Samutprakarn, kde rozmnožují krokodýly již desítky let, zjistili že na každou tisícovku vylíhnutých mláďat připadá tři až pět abnormálně zbarvených jedinců. Tedy i albíni. Je velmi pravděpodobné že i na severoamerických aligátořích farmách dochází k obdobnému jevu. Z biologického hlediska není albín nijak hodnotným zvířetem, jinak je tomu ovšem z hlediska komerčního. Vrozená lidská touha vlastnit něco raritního a neobvyklého dokáže vyšroubovat cenu obchodovaného živočicha do vskutku astronomických výšin. Uvedených 85 000$ za pár je vlastně cena po slevě. Cena dvoumetrové samice totiž obnáší krásně kulatých 50 000$. Prodávající, konkrétně firma Don Kaye Reptiles z Floridy, ovšem v inzerátu jedním dechem dodává že o výši finální ceny se dá jednat, takže je vcelku reálné srazit konečnou cenu ještě o nějakých deset až dvacet procent.

Za podobné ceny je zřejmě možné čas od času zakoupit i jiné krokodýlí druhy. Prokazatelně existují albíni krokodýlů mořských Crocodylus porosus, kajmanů šíronosých Caiman latirostris i kajmanů hladkočelých Paleosuchus palpebrosus. Dost možná i dalších druhů.

Téma nejdražších krokodýlů světa bychom tedy snad mohli uzavřít. I když … . Nikomu to neříkejte ale existuje ještě jeden krokodýl proti kterému jsou albinotičtí aligátoři zcela bezcennou záležitostí. Jde o takzvaného krokodýla globálního Crocodylus globaliensis, kterého můžeme potkat na všech kontinentech světa. Že jste o něm doposud neslyšeli? Není divu, maskuje se totiž pod zcela nenápadným jménem – Lacoste.

 

Text: Libor Kopečný

Podívejte se také

Příklad vkusné, esteticky řešené expozice pro čínského aligátora

Nevěříte že je možné i v rodinném domku svépomocí vybudovat vkusně řešenou a plně funkční …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

www.czechcrocs.cz