Dne 3.4.2017 uveřejnily indické noviny The Times of India zajímavé informace o populaci gaviálů indických (Gavialis gangeticus) a krokodýlů bahenních (Crocodilus palustris) na řece Chambal. Jednalo se o výsledky sčítání, které se uskutečnilo mezi 8. až 19. únorem 2017. Celkem bylo v rezervaci napočítáno 1255 gaviálů z toho 65 samců, 66 malých mláďat a 101 ročních mláďat. Bahenních krokodýlů bylo napočítáno 562. Proti předcházejícímu sčítání je to o více o 93 gaviálů a 108 bahenních krokodýlů. Správní orgán rezervace Chambal si výsledky pochvaluje a přičítá je příhodným dešťům, které pozitivně ovlivnili líhnutí mláďat. Předpokládá se, že ročně samice v rezervaci vyprodukují 200 až 300 což představuje přibližně 8000 mláďat. Avšak přežijí jen 2 – 3%.
Rezervace na řece Chambal byla vyhlášena v roce 1978 za účelem komplexní ochrany biotopu pro ochranu gaviálů a další fauny. Celková délka řeky protékající rezervací je 600 km. Rezervace leží na rozhraní tří států (Rajasthan, Madhya Pradesh a Uttar Pradesh). Až do letošního roku každý stát samostatně spravoval tu část rezervace, která byla na jeho území. Letos se podařilo uzavřít dohodu o společně koordinované správě rezervace. Úřady si od toho slibují nejen ušetření energie a času, ale též zkvalitnění ochrany území, na kterém dnes žije 85% globální populace gaviálů.
Gaviálům se věnuje i článek ve stejném tisku ze dne 18.8.2017. Začíná tím, jak v ZOO Chhatbir se 16 malých gaviálů muselo naučit lovit živé ryby, aby tak byli připraveni na vypuštění do rezervace Harike na řece Beas, která protéká státem Punjab (SZ Indie). Gaviáli jsou nyní staří 3 roky, měří 1.2 až 1.5 m a koncem září nebo počátkem října bude do zmíněné řeky vypuštěno 7 jedinců, zbytek v prvních měsících roku 2018. Dalších, asi 100 zvířat, bude do programu zařazeno z chovných center Kukrail, stát Uttar Pradesh a Morena, stát Madhya Pradesh. V minulosti gaviálové v říčním systému řeky Beas žili, ale byli postupně vyhubeni. O možnosti reintrodukce a vyhlášení části toku v délce 185 km za chráněné území, začali státní orgány jednat v roce 2005. Trvalo však dlouhých 12 let, než byl projekt definitivně schválen. Zdá se, že díky tomuto projektu se gaviláli vrátí tam, kde kdysi běžně žili, do přírody státu Punjab.
Pavel Moucha